Az elhunyt egyházfő lelki üdvéért 9 napon át mutatnak be szentmisét (ezt az időszakot novemdiales, azaz „kilenc nap”-nak nevezik), ezt követően veszi kezdetét a konklávé.
A Rómában tartózkodó bíborosok Ferenc pápa halálát követően konzisztóriumokat, vagyis üléseket tartottak, hogy megvitassák a széküresedést követő teendőket. Ma délelőtt, az ötödik általános konzisztóriumon született a döntés, hogy a konklávét május 7-én kezdik a pápaválasztásra jogosult bíborosok. Mint ismert, minden 80. évét be nem töltött bíboros rendelkezik pápaválasztó joggal azonban a 80 év fölöttiek is megválaszthatók pápának.
A hagyományokhoz híven a konklávé a Sixtus-kápolnában zajlik majd zárt ajtók mögött, mely így a látogatók előtt zárva lesz ezekben a napokban.
A konklávét ünnepélyes szentmise előzi meg a 134 választó bíboros részvételével. (A spanyol Llovera bíboros egészségügyi okokból jelezte távolmaradását.) Ezt a szentmisét Pro eligendo Pontifice, az az a pápa megválasztásáért mutatják be. A szentmisét a bíborosi kar dékánja, a 91 éves Giovanni Battista Re celebrálja. A bíborosok ezután ünnepélyes körmenetben vonulnak a Sixtus-kápolnába, ahol egyenként esküt tesznek az Universi Dominici Gregis 53. paragrafusa alapján. Ez II. János Pál pápa konstitúciója, mely pontosan részletezi a teendőket a pápa halálától az új pápa megválasztásáig.
A szertartásmester ezután extra omnes! (mindenki kifelé!) felkiáltással mindenkit kiküld a kápolnából, aki nem része a konklávénak. Egyedül egy olyan pap maradhat, aki egy elmélkedést tart a választás felelősségéről, tisztasáságáról, s arról, hogy a Szentlélekre hallgassanak a választás során. Ezt követően ő is és a szertartásmester is távozik, az ajtót pedig bezárják. A konklávét a Pietro Parolin bíboros-államtitkár fogja vezetni.
A pápa megválasztásához a jelenlévő választók kétharmados többsége, ha a választók száma nem osztható hárommal, egy további szavazat szükséges. (Ha Becciu bíboros nem lesz jelen, 134 választó bíboros esetében ez 89+1=90. Ennyi szavazatra van szüksége az új pápának.
Az első napon délutánján csak egy szavazás zajlik, a következő napokon délelőtt kettő, délután szintén kettő.
A szavazatszámlálás után az összes szavazólapot elégetik. Ha a szavazás eredménytelen, fekete füst száll fel a kápolna kéményéből. Ha pápa született, akkor fehér füst jelzi az eseményt. A füst színét vegyületekkel színezik.
Amennyiben három egymást követő napon sincs eredményes szavazás, a bíborosok egy nap szünetet tarthatnak imádság és megbeszélés céljából.
A konklávé pontos menetéről, érdekességekről, kulisszák mögötti titkokról, esélyes jelöltekről minden nap olvashatnak egyházmegyéink honlapjain.
Szerző: Király András, fotó: Vatican Media