Másfél évtizede hagyomány a fényeshetet lezáró egyházművészeti délután a Miskolci Egyházmegyében. A Szépséges Pászka kifejezést a Krisztus megváltó művét dicsőítő húsvéti sztichirák szövegében találjuk.
Idén a rendezvényt április 25-én tartották meg a miskolci Művészetek Háza színháztermében. „Mi liturgiánk szépsége és egyházi hagyományunk folyamatos újrafelfedezésének szántuk ezt az estét, Ferenc pápa temetésének virrasztó előestéjét.” – fogalmazott Atanáz püspök ünnepi köszöntőjében.

A műsor első részében a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karának Vegyeskara és Bartók Énekegyüttese előadásában a keleti és nyugati egyház kórusirodalmának gyöngyszemei csendültek fel. A két kórussal így egyetemi hallgatók és oktatóik egymás mellett énekeltek Orosz-Tokár Edina egyetemi tanársegéd és Marhefka-Szűcs Beáta művésztanár vezényletével. Zenei összeállításuk címét János evangéliumából választották „Mert úgy szerette Isten a világot …” (Jn 3,16). Előadásuk végén a Látván Krisztus feltámadását kezdetű himnusz közös éneklésére hívták meg a közönséget.

A műsor második részben pedig Krisztus követei címmel először a miskolci közönség hallhatta azt az oratóriumot, melyet Boldog Romzsa Tódor és Orosz Péter kárpátaljai vértanúk tiszteletére állított össze dr. Bubnó Tamás, Magyarország kiváló művésze. A hét stációra bontott mű a két szentéletű atya életét kisgyermek koruktól egészen vértanúságukig ábrázolja. Az oratórium prózai részének, valamint néhány zenei résznek is szerzője Bubnó Tamás, de például Liszt, Rahmanyinov, és Nafanail szerzeményeket és még számos elektronikus zenei effektet is beépített. A felhasznált zenei elemek a két vértanú lelkiállapotát voltak hivatottak tükrözni leginkább.

Az előadáson Romzsa Tódor püspök imáit, elmélkedéseit Mohai Gábor bemondó, műsorvezető és előadóművész szólaltatta meg. Orosz Péter vívódásai, gondolatai a vele egyidős Orosz Gábor parókus hangján szólaltak meg, a narrátor pedig Jászter Beáta műsorvezető, újságíró volt. A zenei részeket a Szent Efrém férfikar előadásában hallhattuk. (Az új műről a szerző részletesen beszél a vele készült interjúban, mely a linkre kattintva is olvasható).

Az oratórium megírásának inspirálója Orosz Péter közelgő boldoggá avatása volt. Azonban a legutóbb május 3-ra tervezett szertartást a Szentatya halála következményeként elhalasztották, ennek pontos ideje még nem ismert.
Ünnepi beszédében Atanáz püspök is megemlékezett az elhunyt Ferenc pápáról. Idézte a Szentatya szavait a liturgia szépségről, melynek alapja a húsvéti misztérium. Később, szintén Ferenc pápának az összetartozásról szóló gondolatait így folytatta a miskolci püspök: „Ne feledjük, hogy Isten szent, hűséges népéhez tartozunk. A Munkácsi, majd az Eperjesi és Hajdúdorogi Egyházmegyéből indultunk, s mi mindannyian összetartozunk.Liturgiánk szépsége, „a Paradicsom ajtaját megnyitó Pászka szépsége” összefog bennünket.”

„Ferenc pápára és kárpátaljai vértanúinkra is kegyelettel és büszkén emlékezve fogadjuk meg ezen a vigilián, hogy Isten szent, hűséges népéhez tartozva összetartunk és megbecsüljük egymást akkor is, ha más templomokban vagy az utcán találkozunk. Mert Jézus keresztáldozatában és liturgiánk szépségében összetartozunk. Talán a keresztvetés vagy a hitvallás szépségében is. De különösen is Krisztus feltámadása folytán: hiszen a halálból az életre, a földről az égbe átvitt minket igazi Pászka-Bárányunk: mert föltámadt Krisztus!” – zárta beszédét Atanáz püspök.

Az előadások után, a pászkaszentelésen, a közönség együtt énekelte végig a húsvéti sztichirákat Atanáz püspök vezetésével. A megszentelt pászkából mindenki részesült, köszönhetően dr. Makkai László atya és a szakkollégium munkatársai gyors munkájának, akik nem csak a megszentelt pászka fölszeletelését vállalták, hanem jó házigazdaként gondoskodtak a rendezvény helyi szervezéséről és gördülékeny lebonyolításáról.
Szerző: Varga-Juhász Bernadett









































































































