×

„Felkészült népet készíteni az Úrnak” – hálaadó vecsernyével zárta tanévét egyházmegyénk Sajópálfalán

Sajópálfalán, a MEKIF által működtetett oktatási intézmények pedagógusai és munkatársai hálaadó vecsernyével zárták a2025/2026-os tanévet, majd átadták az egyházmegye pedagógiai és vezetői elismeréseit, valamint díjazták a tanulók munkáját is.
pedagógus hálaadás 2026 (20)

Az eseményt a Miskolci Egyházmegye védőszentje, Keresztelő Szent János születése ünnepének előestéjén tartották a sajópálfalai kegyhelyen. A vecsernyén az egyházmegye oktatási intézményeinek dolgozói: pedagógusok, nevelők, oktatók, a pedagógusok munkáját segítők, és az oktatási intézmények lelki vezetői adtak hálát az elmúlt tanév kegyelmeiért.  

pedagógus hálaadás 2026 (15)

A szertartáson Atanáz püspök szólt a pedagógusokhoz. Beszédében Izajás próféta szavaiból indult ki: „Vigasztaljátok meg népemet” (Iz 40,1), hangsúlyozva, hogy a tanév végén mindenkinek szüksége van erre a biztató vigasztalásra. Felidézte Keresztelő Szent János születésének evangéliumi történetét, amelyben Gábor angyal Zakariásnak azt ígéri, hogy fia „Illés erejével és szellemében fog járni”, és „felkészült népet készít az Úrnak”.

A főpásztor szerint ez a küldetés ma a pedagógusok szolgálatában is folytatódik. „Amikor végignézek itt a padsorokon, és különböző iskoláink pedagógusait látom, akkor egy tanév végeztével nemcsak azért kell hálát adnom, hogy egyes gyermekek megfelelő nevelést vagy oktatást kaptak, hanem azért is, mert felkészült népet igyekeztünk az Ő színe elé állítani” – fogalmazott. A próféta hivatását bemutatva hozzátette: „Ugyanezt a hivatást adta nekünk is, hogy összefogva, egy-egy tanári kar erejével és szellemiségével tudjunk felkészült közösségeket kialakítani.”

pedagógus hálaadás 2026 (50)

Atanáz püspök külön köszönetet mondott a pedagógusok egész éves munkájáért, kitartásáért és áldozatvállalásáért. Beszédében arra is kitért, hogy a nevelői munka eredményességének nem kizárólagos mércéje a különböző teljesítménymérések eredménye. „A legfőbb mérce nem az a bizonyos kompetenciateszt volt. A legfőbb mércét a mindenek Ura állítja elénk, és ha mindent megtettünk, hogy felkészült népet készítsünk elő, akkor most tiszta lelkiismerettel elfogadhatjuk az ő kegyelmét, irgalmát és vigasztalását” – hangsúlyozta.

A főpásztor a Zakariás ajkáról felhangzó Benedictus himnusz üzenetét is az oktató-nevelők munkájához kapcsolta, kiemelve, hogy a pedagógusok a rájuk bízott gyermekek és közösségek építésével maguk is részt vesznek Isten népének formálásában. „Áldott az Úr, Izrael Istene, mert meglátogatta és megváltotta népét… ”

pedagógus hálaadás 2026 (48)

A vecsernyét követően Bialkó Mária, a MEKIF igazgatója mondott köszönetet az intézmények dolgozóinak az egész éves helytállásért. Ezt követően Atanáz püspökkel és Juhász Géza lelki igazgatóval közösen adták át az egyházmegye pedagógiai és vezetői elismeréseit.

pedagógus hálaadás 2026 (20)

Keresztelő Szent Jánosról nevezett nevelésért díjban részesült: Kerekes Imre főigazgató-helyettes az edelényi Szent Miklós Görögkatolikus Általános Iskola, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskolában. Több mint négy évtizedes pedagógusi és vezetői szolgálatával generációk gondolkodását formálta, miközben tudását mindig emberséggel, türelemmel és derűvel adta tovább. Hivatását példás elkötelezettséggel, a közösség iránti felelősséggel és csendes szolgálatkészséggel végezte, így nemcsak kiváló tanárként, hanem megbecsült vezetőként és kollégaként is maradandó értéket teremtett. Életútja méltó példája a keresztény nevelői hivatásnak és a Keresztelő Szent János-díj szellemiségének.

pedagógus hálaadás 2026 (31)

Szent Lídia-díjban részesült: Ovád Adrienn, a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola gazdasági vezetője. „Munkájának köszönhetően az iskola gazdasági háttere stabil, működése kiszámítható és biztonságos” – olvasható a méltatásban.

pedagógus hálaadás 2026 (28)

Szent Imre-díjban részesült: Varga Emese, a Szent János Görögkatolikus Gimnázium, Szakgimnázium, Technikum, Kollégium és Óvoda 12.A, gimnáziumi osztály tanulója. Emese a laudáció megfogalmazása szerint a „keresztény ifjúsági eszmény modern kori megtestesítője, akinek élete a tudás, a kultúra és a hit harmonikus egységére épül. Tanulmányi eredményei kimagaslóak, jeles előmenetele példaként szolgál diáktársai számára, ám érdemei messze túlmutatnak a tantermi teljesítményen.”

pedagógus hálaadás 2026 (26)

Szent Katalin-díjban részesült: Kótai Olívia Zsuzsanna, a Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskola és Óvoda 8.A osztályos tanulója. Olívia nemcsak kiemelkedő tanulmányi eredményével, hanem példamutató emberségével, alázatával és segítőkészségével érdemelte ki az elismerést. Hitével, kitartásával és szolgáló lelkületével méltó példaképe kortársainak.

peadógus hálaadás 2026 (52)

Püspöki dicséretben részesültek:

  • Bialkó Mária, a Miskolci Egyházmegye Közfeladatellátó Intézményei Fenntartója (MEKIF) igazgatója. Munkájával meghatározó szerepet vállalt a Miskolci Egyházmegye intézményrendszerének fejlődésében, miközben emberségével, igazságosságával és szolgáló lelkületével közösséget épített. Életútja és vezetői példája méltó elismerést érdemel.
  • Emri Attiláné igazgató-helyettes a kazincbarcikai Szent György Görögkatolikus Általános Iskolában
  • Keresztessy Lászlóné a Fáy András Görögkatolikus Technikum és Szakgimnázium matematika- fizika szakos oktatója.

Az egyházmegyei Oktatási Bizottság az intézményvezetőket is elismerésben részesíti. Idén az „Értékteremtő Vezető” kitüntető díjat Csépányné Szabolcsik Erika, a Homrogdi Görögkatolikus Általános Iskola és óvoda főigazgatója vehette át, aki munkájával maradandó értékeket teremtett a görögkatolikus köznevelésben.

A 2025/2026-os tanév végén a MEKIF igazgató asszonya további harminckét személynek juttatott külön elismeréseket, megköszönve a köznevelésben eltöltött több évtizedes munkájukat.

Szerző: Varga-Juhász Bernadett