Hadházi Renáta 2022-ben végzett a Miskolci Egyetemen középiskolai magyartanárként, és öt éven át volt aktív tagja a Miskolci Görögkatolikus Roma Szakkollégiumnak. Már kollégista évei alatt is látszott, hogy szorgalma és precizitása messzire repíti majd. 2025-ben elnyerte az Aranypánt-díjat, amelyet olyan roma emberek kapnak, akik hivatásukban kiemelkedőt nyújtanak, miközben önazonosan vállalják roma identitásukat. Most eljött hozzánk a szakkollégiumban, hogy beszélgethessünk.
Reni minden évben figyelemmel kísérte a díj jelöltjeit. Egyik alkalommal elküldte egy kollégájának a hírt, hogy újra meghirdették az Aranypánt-díjat, és megjegyezte, hogy egyszer jó lenne jelöltként ott lenni. Mint kiderült, a kollégája már titokban be is küldte őt. Egy telefonhívással tudta meg, hogy bekerült azok közé, akik közül kiválasztják azt a tíz embert, akire már a közönség is szavazhat. Nagyon gyorsan követték egymást az események: egy fotós érkezett az iskolába, ahol Reni tanít, készültek képek, interjúk, miközben a diákjai teljes odaadással buzdították egymást a szavazásra. Ez a támogatás teljesen meglepte őt, de egyben nagyon jó érzés volt számára. Soha nem gondolta volna, hogy amit ő csinál, az mások számára ilyen értékes és példaértékű lehet.
Az iskolájában, ahol jelenleg is tanít, kevés hátrányos helyzetű diák van, de az Aranypánt-díj kapcsán lehetősége volt érzékenyítő beszélgetéseket indítani. Elmondta a gyerekeknek, miért fontos ez a díj, és hogyan segíti a közösségekért végzett civil munkát. Reni szerint ez az elismerés nemcsak egyéni teljesítményt, hanem közösségi elhivatottságot is díjaz – olyan embereket, akik kisebb-nagyobb közösségeknek segítenek a mindennapi munkájukkal.

Számára a szakkollégium egy igazi nagy dobbantó volt. Itt tanulta meg beosztani a pénzét, gondoskodni saját magáról, főzni, alkalmazkodni – nemcsak a szobatársához, hanem az egész közösséghez. Egy tömbösített hétvége különösen emlékezetes számára, ahol tanulási technikákat ismertek meg – ezeket a módszereket máig alkalmazza a tanítás során. Nagyon fontos szerepet játszott az életében a mentora is, akivel a szakkollégiumban ismerkedett meg, és akivel azóta is tartja a kapcsolatot. Jelenleg együtt készülnek a doktori iskolába, neveléstudományi területen kutatási tervet írnak és szakirodalmat gyűjtenek. Reni szerint ritka és értékes, ha egy hallgató és egy oktató között ennyire mély, hosszú távú szakmai és személyes kapcsolat alakul ki.
A szakkollégiumi lelki programok is meghatározóak voltak számára. Szobatársával mindig feltöltődve érezték magukat a lelkigyakorlatok után. Gyerekkorában a nagymamája tanította meg imádkozni, de a kollégium segített abban, hogy igazán közel kerüljön a hithez. Úgy érzi, a gondviselés kíséri az életútján, és sokszor éppen az ilyen belső megerősödés segít átvészelni a nehezebb időszakokat.
A mostani szakkollégistáknak azt tanácsolja, hogy minden lehetőséget használjanak ki, még ha néha nehéz is. Szerinte nem közhely, hogy ezek a kihívások teszik az embert erőssé. Arra is buzdítja őket, hogy építsenek kapcsolatokat, mert azok az ember további életére is kihatnak. Egy különleges élményt is megosztott: Balogh Tibor egykori kollégistatársuk könyvbemutatóján ő olvashatott fel a könyvből, ami számára egyszerre volt megtisztelő és megható. Ezek a pillanatok jól mutatják, hogy a kollégiumi évek alatt született kapcsolatok nem szakadnak meg – sőt, tovább élnek.
Sokan a diploma után Budapestre költöznek, de Reni a régióban maradt. Azt mondja, benne soha nem volt meg a vágy, hogy elköltözzön. Úgy érezte, neki itt van dolga, itt tud a legtöbbet segíteni. Az első munkahelyén sok hátrányos helyzetű gyerekkel dolgozott, és teljes szívvel elköteleződött mellettük. Nem vágyott nagyobb presztízsű iskolára – az a fontos számára, hogy a közössége szereti és büszke rá. „Budapesten egy tanár lennék a sok közül – de itt, a saját közegemben tudom maximálisan odaadni magam.”
A TikTok-csatornáját a diákjai buzdítására indította el. Ők javasolták, hogy próbálja meg ezen a platformon is átadni a tudását. Oktatási tartalmakat, kreatív irodalom órás ötleteket, játékos módszereket oszt meg, és a csatorna azóta nagyon kinőtte magát. Az egyik videóját például már hárommillióan látták. Reni szerint ez is az edukáció része: modernizálás, de közben kapcsolat is – hiszen a diákoktól ő is tanul. Ez a kölcsönösség pedig csodálatos érzés számára.
A környezete nagyon örül a sikereinek, még ha sokaknak egyelőre kicsit idegen is ez a világ. Egyre többen kérnek tőle segítséget, tanácsot és segítséget.
Szerző: Görögkatolikus Roma Szakkollégium