Interjú Kocsis Fülöp metropolitával.
-135 bíboros fog dönteni arról, ki lesz a következő pápa. Sokan úgy vélik, felesleges tippelgetni, hogy ki lehet a soron következő egyházi vezető. Elvárásaink viszont lehetnek? Hiszen, ha úgy fogalmazhatunk: Ferenc pápa magasra tette a lécet.
-A pápáink mind nagyon jelentős személyiségek, különleges emberek voltak. Itt van például XXIII. János, akit idős kora miatt nem sokba néztek, mégis ő kezdte el a II. Vatikáni zsinatot, illetve VI. Pál, aki aztán azt be is fejezte. Majd I. János Pál, akinek bár kevés idő adatott, mégis egy egészen új irányt vett, amelyet aztán Szent II. János Pál pápa teljesen magáévá tett, amint azt a névválasztása is igazolt. Benedek pápa pedig nagy tudású, csodálatos lelkiségű ember volt. Hozzá képest valóban nagy meglepetés volt Ferenc pápa, aki se nem olasz, se nem európai, hanem argentin volt, és egyben az első jezsuita pápa. Nagyon sok olyan rendelkezése volt, amely voltaképpen a jezsuita lelkiségből származott. Egészen bizonyosan bízhatunk abban, hogy a Szentlélek vezeti majd a konklávé tagjait, és alkalmas embert választanak meg. Az én meglátásom az, hogy folytatni kell, amit Ferenc pápa nagyon határozottan előirányzott.

-A nyitottság, az elfogadás?
-Igen, a befogadás, a szegények iránti rendkívüli fogékonyság olykor zavarba ejtő megnyilvánulásai, a perifériára kerültek vagy akár a másként gondolkodók, és a nem hívők felé való óriási nyitottsága: ezt folytatni kell. El tudom képzelni, hogy a következő pápának II. Ferenc lesz majd a neve. Nagyon szép lenne.
-De akkor már az iránymutató is egyben…
-Így van! Amikor Benedek pápa nem a III. János Pál pápa nevet vette föl, akkor ezzel már azt is jelezte, hogy nem pont ugyanazt fogja tovább vinni. Ennek ellenére nagyon szépen folytatta a megkezdett utat, csak mérsékeltebb amplitúdóval, vagy nem annyira a világ tetszésének megfelelően. XVI. Benedek nagy tudós volt, komoly teológus, sok esetben pont emiatt váltott ki ellenérzést, főleg a világi emberekből, mert nem érezték azt a fajta nyitottságot, amelyet II. János Pál pápa mutatott a társadalom felé. Ezzel szemben Ferenc pápa hihetetlen nyitottságot képviselt. Az sem kizárt, hogy a következő pápa ezt egy kicsit majd visszafogja. Meglátjuk.

Egy biztos: Ferenc pápa a Szentlélekre figyelve hozta meg a döntéseit és iránymutatásait, és ugyanez a Szentlélek fogja vezetni a következő pápát is. És talán érdekes példa, hogy a Szentírást is a Szentlélek sugalmazta. Ezek a könyvek nemcsak tartalmukban, hanem stílusukban is különböznek. Figyeljük meg az evangéliumokat! Egészen másképpen írt Márk evangélista, aki nem volt írástudó, mint mondjuk Szent Lukács, aki viszont görög műveltséggel rendelkezett. Vagy éppen Szent János, aki szintén tanulatlan ember volt, de hallatlan lelki intelligenciára tett szert. Mind mások voltak, s a Szentlélek az egyéniségükhöz igazodva használta fel őket.
-Egészen május közepéig elhúzódhat a választás folyamata, hogyha nem sikerül a 135 bíborosnak hamar dűlőre jutni. Vannak titkos befutók? Sokfélét lehet hallani: afrikai származású jelölt is van köztük, de felmerült Erdő Péter bíboros neve is. Van-e értelme a médiában zajló konklávénak?
-Szerintem nem okozna rettentő nagy meglepetést, ha afrikai származású lenne a következő pápa. Az biztos, hogy vannak különböző körök, akik európai pápát szeretnének, vannak, akik olasz származásút, stb. Erdő Péter valóban nagyon esélyes: hatalmas dolog lenne, ha magyar lenne a következő pápa, de vannak persze más esélyesek is. Az is lehet, hogy meglepő fordulattal egy nem annyira ismert személyt választanak majd. Én ezeken nem töprengek, és ezt tanácsolom másoknak is. Teljesen fölöslegesen fölzaklatjuk magunkat azzal, amire semmi ráhatásunk nincs. Bár, ez nem teljesen igaz, hiszen az imádsággal mi is bekapcsolódhatunk. Azzal viszont igen. Igenis, kell imádkoznunk a bíborosokért, hogy valóban Istenre figyelve hozzák meg a döntésüket. A Szentszék ezért is hirdetett meg kilencedet: imádkoznak az elhunyt lelki üdvéért, egyben kérik a Szentlelket, hogy vezesse az egyházat ebben a döntésben.

A 9 nap programja:
- nap: április 26., a gyászszertartás napja.
- nap: április 27-én, vasárnap délelőtt fél 11-kor a Szent Péter téren Vatikánváros alkalmazottai és hívei gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Pietro Parolin bíboros, volt államtitkár vezeti.
- nap: április 28-án, hétfőn délután 5 órakor a Szent Péter bazilikában a római egyházmegye képviselői vesznek részt. A koncelebrált szentmisét Baldassare Reina bíboros, a pápa római helynöke vezeti.
- nap: április 29-én, kedden délután 5 órakor a Pápai Bazilikák káptalanjai vesznek részt. A koncelebrált szentmisét Mauro Gambetti bíboros, a vatikáni bazilika főpapja vezeti.
- nap: április 30-án, szerdán délután 5 órakor a pápai kápolna kizárólag a bíborosok számára lesz fenntartva. A koncelebrációt Leonardo Sandri bíboros, a Bíborosi Kollégium dékánhelyettese vezeti.
- nap: május 1-jén, csütörtökön délután 5 órakor a Római Kúria tagjai gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Víctor Manuel Fernández bíboros, a Hittani Dikasztérium eddigi prefektusa vezeti.
- nap: május 2-án, pénteken délután 5 órakor a keleti egyházak képviselői gyűlnek össze. A koncelebrált szentmisét Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériumának volt prefektusa vezeti. Kocsis Fülöp metropolita és Szocska Ábel püspök részvételével.
- nap: május 3-án, szombaton délután 5 órakor a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak tagjai gyűlnek össze. A koncelebrációt Ángel Fernández Artime bíboros, a Megszentelt Élet Intézményei és az Apostoli Élet Társaságai Dikasztériumának egykori pro-prefektusa vezeti.
- nap: május 4-én, vasárnap délután 5 órakor újra a bíborosok végzik a szentmisét, melyet Dominique Mamberti bíboros, a Bíborosi Kollégium protodiakónusa vezeti.
-A program szerint május 2-án 17.00 órától a keleti egyházak vezetői vesznek részt a szentmisén, melyen ketten is képviselik a Görögkatolikus Metropóliát.
-Nemrég kaptam személyes meghívót a Dikasztériumtól erre a szertartásra. Ábel püspök atyával együtt veszünk részt ezen az imádságon. Atanáz püspök atya pedig ugyanebben az időpontban Szent Liturgiát celebrál Budapesten, a Rózsák terei görögkatolikus templomunkban. Így idehaza is be lehet kapcsolódni az imádságba.

Van-e olyan ima, amit tudna az olvasóknak ajánlani, hogy mi is imádkozzunk azért, hogy jó döntés szülessen a konklávén?
-Ebben az időszakban az Istenszülőhöz intézett szokásos imádságunk a Valóban méltó helyett az Angyal kiáltá himnuszt énekeljük és a Tündökölj, tündökölj, mennyei Jeruzsálem-et. Ezt a kettőt együtt nagyon tudom javasolni.
Angyal kiáltá a Kegyteljesnek: / Legtisztább szent Szűz, örvendezz! /
És ismét mondom: örvendezz; / mert Fiad föltámadt / harmadnap a sírból, /
s a holtakat föltámasztá. / Emberek, vigadozzatok!
Tündökölj, tündökölj, mennyei Jeruzsálem, / mert az Úr dicsfénye fölötted fölvirradt! / Örvendj mostan és vigadozz, új Sion-hegy, /
és te gyönyörködjél, tiszta Istenszülő, /’ Fiad föltámadásán!
Mondhatni, ez a húsvéti Üdvözlégy. Miközben Máriához imádkozunk, az Üdvözlégy-nek ezt a föltámadás tartalmával dúsított változatát mondjuk, közben pedig az egyházat, a mennyei Jeruzsálemet is köszöntjük. Ezzel a két fohásszal méltóképpen emlékezhetünk meg Ferenc pápáról és kérhetjük a Szentlélek közreműködését a bíborosok döntésében.
Szerző: Hajdúdorogi Főegyházmegye/BSZI