Nyíregyházára látogatott Gugerotti bíboros
Magyarországra látogatott Claudio Gugerotti bíboros, a Keleti Egyházak Dikasztériumának prefektusa. A magas rangú egyházi elöljáró Nyíregyházán, a Nyíregyházi Egyházmegye püspöki székhelyén is tiszteletét tette.
A Katolikus Egyházban a keletiek mindig is különleges helyet foglaltak el. Ennek figyelembevételével és ezen egyházak hatékonyabb támogatása érdekében XV. Benedek pápa 1917-ben létrehozta a Keleti Egyházügyi Szent Kongregációt. Őszentsége néhány kivételtől eltekintve minden szentszéki ügyet, amely a keleti katolikus egyházakat érinti, ennek a kongregációnak rendelt alá. Az utóbbi években dikasztériummá vált egyházi intézmény vezetője 2022. november 22-től Claudio Gugerotti bíboros lett, aki megelőző szolgálatai során Örményország, Fehéroroszország, később Ukrajna, majd az Egyesült Királyság nunciusa is volt. Mint a keleti egyházak szakértője korábban többször is járt már Magyarországon. Ferenc pápa 2023-as budapesti látogatásakor pedig már prefektusként volt jelen. Most kifejezetten a magyarországi görögkatolikusokat látogatta meg.
A bíborossal együtt érkezett minden helyszínre Magyarország apostoli nunciatúrájának képviselője, az apostoli nuncius, Michael Wallace Banach érsek, valamint a három görögkatolikus hierarcha, Kocsis Fülöp érsek-metropolita, dr. Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök és Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök.
Gugerotti bíboros atya november 15-én részt vett az Aranyszájú Szent János Görögkatolikus Kulturális Központ megáldásán. Az eseményről ITT olvashatja el tudósításunkat.
Találkozott a Rózsák terei görögkatolikus közösséggel, hiszen az Istenszülő oltalma templomban a hívekkel és atyákkal, valamint azok családtagjaival imádkozott együtt az alkonyati istentiszteleten.
November 16-án Miskolcon megtekintette a nemrégiben kifestett és megújult székesegyházat, valamint a püspöki kápolnát. A miskolci tartózkodásáról részletesen olvashat ITT.
A miskolci egyházmegye papjaival való találkozása után a bíboros Nyíregyházán folytatta apostoli látogatását. A magas rangú vendégek elsőként a Görögkatolikus Múzeumban egy angol nyelvű tárlatvezetés során megismerhették a múzeum állandó kiállítását; a múzeum munkatársa, Ősz Tiborné abból a szemszögből ismertette a kiállított tárgyakat, hogy azok hogyan tudják közvetíteni a legfontosabb krisztusi üzenetet.
A püspökségre érkezve Gugerotti bíboros dr. Keresztes Szilárd emeritus püspökkel találkozott. Örömmel várta ezt a találkozást, hiszen nagyon régóta ismerik egymást Szilárd püspökkel. Eközben Michael Wallace Banach érsek a püspökség tárgyalójában összegyűlt papcsaládokkal találkozott.
Gugerotti bíboros szintén személyesen köszöntötte a megjelent papcsaládokat, megszólította a papnékat, átérezve szolgálatuk súlyát, kezet fogott a gyermekekkel, érdeklődött iskoláik, helyzetük felől. Átvette a jó házigazda szerepét, s ő maga kínálta meg süteménnyel a megjelenteket.
A közvetlen, humoros és mégis megható beszélgetések után a papnevelő intézet kápolnájába vezették: dr. Dobos András rektor atya (aki maga is tanácsadó a Keleti Egyházak Dikasztériuma Különleges Liturgikus Bizottságában) bemutatta a kommunizmus idején a „kispapok gyakorlótereként” aposztrofált szemináriumi kápolnát.
Az ambon előtt elhelyezkedve a bíboros a papnövendékekhez szólt. „Ti vagytok az egyház. Nagy örömmel tölt el, hogy növekszik az egyház” – mondta.
A múltnak olyan időszakáról beszélt, melyben az egyházat gyalázták, s a nép ellenségeként állították be. A bíboros összegyűjtött az újságokból néhány lejárató reklám-propagandát, ezekből is kirajzolódik, mikor, hogyan tekintettek az egyházra, s ez sajnos visszatérő jelenség.
„Amikor halljátok, hogy sorolják a papság bűneit, kérjétek az Urat, hogy bocsássa meg gyengeségeinket, de emlékezzetek arra is, hogy ezek mögött a támadások mögött az a szándék áll, hogy az egyházat elhallgattassák. Szilárdnak kell lennünk abban az elhatározásunkban, hogy meggátoljuk a rossz dolgokat az egyházban – többek között a visszaéléseket –, de az apokalipszis sárkánya ma is jelen van valamilyen formában. A ti feladatok tehát nehéz. Ne várjatok viszonzást, dicsőséget. Az a bizonyosság éljen bennünk, hogy Krisztus szeret minket, megváltott minket. Ez az egyetlen bizonyosság és remény, amellyel rendelkezünk” – hangzott biztatása.
A görögkatolikus identitással kapcsolatban megjegyezte: a görögkatolikusok története rendkívül bonyolult, de erre a komplexitásra büszkének kell lenni. Ez a történelemből fakadó összetettség gazdagítja az egyházat. „Lényeg, hogy hűek legyetek ahhoz, amit atyáitok akartak.”
A dikasztérium felelős minden keleti egyházért, mely egységre lépett Rómával. A szervezet ezek egyházaknak azt a törekvését erősíti, hogy fedezzék fel újra önmagukat: „azok legyetek, amik lenni szeretnétek, amit Isten elrendelt számotokra az egyházban. De ehhez, kedves barátaim, imádkozni és tanulni szükséges, mert a tudatlanság az oka az erőszaknak és főként a fanatizmusnak” – figyelmeztette a fiatalokat.
Meghallgatta és megválaszolta a kérdéseket, melyeket a papnövendékek tehettek fel neki. Összegzésként pedig újra megerősítette őket:
„Imádkozni kell és önmagunknak kell lennünk felsőbbrendűségi és kisebbrendűségi érzések nélkül. Azok vagyunk, akik vagyunk, mert Isten így akarta. Az egyetemes egyházhoz a gyökereinkhez való hűségünket tudjuk hozzátenni.”
Búcsúzásként közvetlenségét magyarázta: „mindig tanítottam, így szeretek fiatalokkal szóba elegyedni, főleg azokkal, akik életüket az Úrnak áldozzák.”
„Ne féljetek a kételytől, inkább mondjátok ki azokat. A kommunizmus legrosszabb öröksége a félelem: mit fog tenni az elöljáró, ha nem vagyok olyan, amilyennek ő elvárja. Csak egyetlen elöljáró van: a mi Atyának, aki a mennyekben van, aki mindenkit másnak alkotott.”
„Imádkozzatok a Szentatyáért, aki szeret benneteket és szívetekben hordoz titeket, aki mindent meg szeretne tenni azért, hogy hűségesek maradjatok és tanúságot tehessetek katolikus hitetekről görögkatolikus módon.”
A szemináriumból a székesegyházba vonultak át, ahol a parókus, Szabó Tamás pasztorális helynök Zoltán György fődiakónussal és Gánicz Tamás diakónussal nagy alkonyati istentiszteletet végezett hat hierarcha jelenlétében. A vecsernye idejére ugyanis az éppen Magyarországon tartózkodó Manel Nin athéni püspök-exarcha is bekapcsolódott, a templomhajóban a papcsaládok és hívek foglaltak helyet. Közös imájuk-énekük arról tett tanúságot, hogy a szertartás otthonos közeg számukra, hogy az imák szívből szólnak – erre reflektált maga a bíboros is, amikor a szertartás után (Horváth Tamás bírósági helynök atya tolmácsolásában) megköszönte a szeretetteli fogadtatást, s a találkozó megszervezését. „Ez a gazdag liturgia, a nép éneke folyamatosan előre visz: az Isten felé emeli a lelket. Valóságos misztagógia.
„A világegyház hálás, hogy megőriztétek ezt a kincset” – lelkesült. Szent II. János Pál Pápát idézte: ha egy hang is elhallgatna abból, aminek meg kell szólalnia az egyházban, nem lenne hiteles az egyház hangja.
„De miért is van a liturgia? – tette fel a kérdést. Mert a menyasszony annyira szereti a vőlegényét, hogy állandóan arra készteti: énekeljen. A vőlegény pedig maga Jézus Krisztus, aki annyira szerette ezt az egyházat, hogy életét, vérét adta érte, aki feltámadt halottaiból azért, hogy ott is reménységünk legyen, ahol nincs reményünk, hogy megértsük: mindannyian zarándokok vagyunk az ő országa felé.”
Ha a liturgiánk csak egyfajta visszaemlékezés lenne, nem volna sok haszna. Ha csupán ajkaink mozognának, és nem szívből jönne az ima, amit énekeltünk, akkor az nem tükrözné elhivatottságunkat Isten felé – magyarázta.
Átadta Ferenc pápa áldását és köszöntését, és megköszönte a jelenlétet, mert akik eljöttek, nem csak véletlenül erre járt emberek. „Ti Krisztus testének tagjai vagytok. Krisztus teste ti vagytok azon túlmenően, amit az Eucharisztiában is magatokhoz vesztek. Éljétek meg nagy odaadással ezt az isteni titkot, amely nektek adatott sok-sok szeretettel azok felé, akikkel találkoztok. Mert titeket látva az emberek felismerik: nem csak csont és hús vagytok, hanem ettől sokkal több: olyanok, aki az Isten szeretetében vagyunk számontartva. Az Isten tekintetének láthatására vagyunk hivatottak. Az Úr segítsen és kísérjen benneteket hitetek növekedésében.”
Arra biztatta őket, hogy továbbra is használják ezt a sajátos nyelvet.
Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök megköszönte a vizitációt. A bíboros a tőle kapott díszes kereszttel adott áldást a találkozó végén. Végül közös fotót készítettek a jelenlévő gyermekekkel és egyházi méltóságokkal.
Gugerotti bíboros vasárnap ünnepi Szent Liturgián vesz részt Máriapócson, melyről tudósításunkat hamarosan olvashatja honlapunkon.
Szöveg és fotók: P. Tóth Nóra / Nyíregyházi Egyházmegye