Július 11-én szentelte föl Orosz Atanáz püspök az új görögkatolikus templomot Mezőkövesden.
Május közepén, az akkor fennálló járványügyi helyzetben még csak jelképesen adta át a templom kulcsait Atanáz püspök Demkó Balázs atyának. Július 11-én, a Mezőkövesden újra szigorodott intézkedések megtartása mellett szentelte föl a Miskolci Egyházmegye püspöke az ikonosztázionnal is bővült templomot.
„Sajátos helyzetben említjük föl Üdvözítőnk szavait, de ebben a sajátos helyzetben sem vagyunk magunkra hagyatva.” – mondta a a főpásztor. Beszédében a koronavírus okozta súlyos állapotból negyven nap alatt felgyógyult Mons. Derio Olivero, a lombardiai Pinerolo város püspökének tanúságtételét idézte föl Atanáz püspök, amely mély megtérésre és egyúttal hitéletünk elmélyítésére biztat bennünket: „az emberi életben a legfontosabb a hit és az igazán mély emberi kapcsolatok, minden más szertefoszlik”.
A miskolci főpásztor a homíliában szót emelt a középkor egyik legnagyobb bizánci székesegyházának, az isztambuli Aja Szofia mecsetté alakítása ellen. Sajátos egybeesésnek tulajdonította, hogy éppen ezen a napon szentelődik fel újonnan egy kicsinyke bizánci templom, talán azokkal az imádságokkal, amelyekkel az I. Justitianus-kori, óriási Szent Bölcsesség Székesegyházat szentelték, és azokkal a fohászokkal, amelyek ott és azóta elhangzottak.
„Ez az egybeesés különösen is figyelmeztető és biztató számunkra, mert az ember, amikor imádkozik, nem csak saját nevében, hanem mások nevében, és másokért is imádkozik. Valahányszor ebben a kis centrális-terű, bizánci kupolás templomban imádkozunk, akkor fohászkodunk minden emberért, de különösen is a ránk bízottakért, a helyben lakókért; életükért, békességükért, egészségükért és imádkozunk a földkerekség népeiért, akik oly nehezen találnak vissza az igaz hithez. Folytatjuk azt az egyházi életet, amelyet a Szentháromság Egy Istentől kaptunk ajándékba, és amelynek középpontjában a mi Urunk Jézus Krisztus, Üdvözítőnk és Megváltónk műve áll. Továbbra is tiszteljük a szenteket, az ő megfestett ikonjaikat is, tiszteljük mindazt, amit egyházunk két évezred során hagyományosan tisztelt." – mondta Atanáz püspök és később hozzá tette; a templom megszentelését az emberek megszentelődése teszi teljessé.
A szertartáson a Mezőkövesden lakókért is végzett könyörgést a püspök, hogy legyen Isten hozzájuk irgalmas, kegyelmes és szabadítsa meg a várost a járványtól, és minden olyan megpróbáltatástól, amely az erőiket meghaladná.
A templomszentelés szertartásán Tállai András miniszterhelyettes, dr. Fekete Zoltán polgármester, valamint az építés munkálatokat az alapoktól a kulcsrakész állapotig lebonyolító Jánosik és Társai Kft. képviselői, és a római katolikus egyház szolgálattevői is részt vettek. A templom képállványának elkészítésére Kiss Mátyás mezőkövesdi iparművészt kérték föl, a díszítőelemek faragásai most készülnek. Az ikonokat Vajda Mihály diakónus festette, az épületet Viszoki Csaba Tamás tervezte. A templom oltárán, többek között, Boldog Romzsa Tódor ereklyéjét helyezték el. A mezőkövesdi az első olyan magyarországi templom, amit a kárpátaljai vértanú püspök oltalmába ajánlottak, akit épp egy templomszentelés után öltek meg a kommunista bérencek.
Mezőkövesd görögkatolikus közössége az Egri Szervezőlelkészséghez tartozik. A görögkatolikus hívek jelentős része a kisebb csereháti, valamint észak-borsodi településekről költözött a városba és környékére. Az új görögkatolikus templom Mezőkövesden a Szőlő utcában áll, azon a telken, amelyet mintegy három évvel ezelőtt a Miskolci Egyházmegye ingyenesen kapott meg az önkormányzattól. Az építkezés megvalósulásához Magyarország Kormányának pályázati forrása (EGYH-KCP-16-P-0115) jelentős mértékben hozzájárult.