Az Egyházmegye viszonylag fiatal, és igazán missziós terülten elhelyezkedő görögkatolikus templomában is köszöntötték az eucharisztikus kongresszus jelképét november 2-5. között.
Egyházközségnek, parókiának 1943-tól tekinthető az ózdi, annak ellenére, hogy görögkatolikusok korábban is éltek a városban. A háború után, 1948 októberére egyszerű kis templom is épült, Juhász János Dénes atya működése alatt. Azonban a hívők lelkesedése és ezzel együtt számuk is jelentősen csökkent a hetvenes évek végére. Újabb lendületet a közösség Obbágy Miklós atya szolgálata idején kapott. Miklós atya után dr. Kaulics László atyát nevezték ki parókusnak, aki „tudta mi vár rá. Templomot, parókiát és közösségi házat kell építeni, a hit mélyítésével gyarapítani a szépen felépített közösséget (…) Mélyen szántó homíliái felkeltették az érdeklődést a hívekben, Ózd határain túl is. Sok új hívő aktívan kapcsolódott be az egyházközség életébe” és vettek részt a szertartásokon. Időközben a közösségi ház, a parókia, sőt az új templom is elkészült 2000-re. Kaulics atya után mintegy öt éven át Orosz István vezette a közösséget. István atya "látókörbe hozta" Ózd városában a görögkatolikus egyházat, nagyon jó kapcsolatot ápolt a római katolikus testvérekkel és fölerősödtek a közösségteremtő rendezvények. Az „ötödik parókus”, Bodnár Dániel atya szolgálata alatt gazdag lelki programok és közösségi rendezvények jelzik a parókia életét (Forrás és idézet: Feczkó Sándor: Az ózdi gk. egyházközség hetvenöt éves története)
Ez utóbbi lelkipásztori feladathoz nagymértékben járult hozzá a Missziós kereszt fogadása az ózdi görögkatolikus templomban. A kereszt érkezésének délutánján Dani atya a családokat szólította meg; majd este a kereszthódolás kánonjait imádkozták. Október 3-án vasárnap Orosz Atanáz, a Miskolci Egyházmegye püspöke is ellátogatott Ózdra.
A Szent Liturgia előtt Atanáz püspök felolvasóvá avatta Hevér Tibort, aki mostantól ebben a tisztségében segíti az oltárszolgálatot. Templomaikban vasárnap a magvető történetét olvasták fel. A homília elején püspök atya is az adott szakasz soraihoz fűzte magyarázatát (Lk 8,5-15): sikertelenség, kudarc sugárzik a példázat elejéből, csakúgy, ahogy mi is nap mint nap szembesülünk kellemetlen hírekkel, megvalósítatlan ígéretekkel. Azonban a példázat vége „egy mennyei hírt tartogat számunkra, néhány mag kikelt és százszoros termést hozott; a siker mértéke sokkal nagyobb a kudarcénál. A jó és a rossz küzdelmében világszerte erősebbnek látszik a rossz, és gyengének a jó. Valójában fordított a helyzet. A jó sokkal hatalmasabb, csakhogy az ő erői rejtve munkálkodnak; elsöprő, boldog győzelme később lesz nyilvánvalóvá. Végső soron Jézus szava – az elvetett mag – akkor bizonyul gyümölcsözőnek, ha Isten országa leplezetlenül megnyilvánul.” – mondta a püspök.
„A keresztre feszített Krisztusba vetett hit széles körű misszióra indít. A hit sürget, hogy a szeretet valósuljon meg „nagyban” is: a kultúra, a gazdagság, a tudományok, a politika, a média, a sport, a környezetvédelem területén is. A közjó a teljes ember minden javát jelenti: az ember testi, lelki, biológiai és szellemi javát is, valamint ezek széles elérhetőségét.” – hangzott el a homíliában. Arra is fölhívta a figyelmet a püspök, hogy az élet gondjai, a pénzkereset vagy az élvhajhászás heve ne oltsa ki szívünkből a meghívást, az evangélium megélését. Itt a kereszt alatt kérjünk magunk számára is új ösztönzést hitünk megélésére és arra, hogy ezt az örömöt képesek legyünk tovább adni; lássák, rajtunk, hogy jó ma is Krisztus tanítványának lenni.
„A tiszteletre méltó kereszt előtt hódolva Krisztus föltámadását is magasztaljuk. A hajdani kivégzési eszköz nem a kudarc, hanem a diadal jelképe lett; hiszen ’kereszt által lett a világ öröme’. Legyen számunkra egy újraindulás nagyszerű eszköze a kereszttel való találkozás.” – mondta a hirrarcha.
Délután több mint háromszáz ember volt kíváncsi Csókay András professzor tanúságtételére. Az Idegsebészeti misszió Jézus imával című előadás bevezetőjében az észérvek felől közelítve világított rá Isten létére. Három legfontosabb kérdésre a tudomány sem tud választ adni, hiszen valójában ez is a teremtett világ részéhez tartozik. Nincs tudományos magyarázat arra, hogyan keletkezett az első sejt, hogyan lett az élettelen anyagból élő, valamint az emberi személy, a személyiség megjelenésre sem tud teljes körű választ adni a tudomány. Isten létét maga a tudomány bizonyítja a legjobban, mondta a professzor. Beszélt orvosmissziós munkáiról Nigériában, és természetesen a világsajtót is bejárt sziámi ikerpárt szétválasztó műtétek sorozatáról, a közben megtapasztalt személyes imaélményeiről és a közbenjáró imádság megtapasztalt erejéről. Mesélt a professzor arról is, hogy nemcsak ő, de muszlim orvostársai is hitük szerinti imával kezdtek hozzá a műtéthez. Óriási spirituális élménynek nevezte a Csókay András a több tízezer ember szinte egy időben mondott imádságának erejét, amit a két kislányért folytatott küzdelem mozgatott meg.
Az esti vecsernye előtt a miskolci Hassler énekegyüttes adott koncertet Ózdon vasárnap.
November 4-én délelőtt javarészt az iskolások érkeztek hosszabb-rövidebb imádságra a templomba. A Szent Liturgiát Juhász Géza első helynök atya mutatta be, homíliájában elsősorban a bűnbánat fontosságára hívta föl a figyelmet. Délután Szarka József esperes az idősebb korosztálynak adott buzdító gondolatokat, kora este pedig Demkó Balázs atya tartott előadást. Ózd után a Missziós kereszt Edelényben folytatja országjáró körútját.
FÉNYKÉPEK (Palotai István)