A Nyíregyházi Egyházmegye Püspöki Hivatalának dolgozói vendégül látták a Miskolci Egyházmegye központjának munkatársait október 8-án. A görögkatolikus egyházmegyék ilyetén kapcsolódása a főpásztorok elképzelései szerint a jövőben is folytatódik majd; a következő viszont-látogatásra előreláthatólag jövő év februárjában kerül sor.
A Nyíregyházi Egyházmegye 2015-ben emelkedett önálló egyházmegyei ragra, akkor még betöltetlen püspöki székkel; apostoli kormányzójává dr. Orosz Atanáz püspököt nevezte ki Ferenc pápa.
A sokéves közös működés és az érintkezési pontok révén a hivatali dolgozók közül sokan régi ismerősként köszönthették egymást ezen a szakmai megbeszélésre is alkalmat teremtő első, közös találkozón.
A nap a székesegyházban kezdődött, ahol Juhász Géza atya a Miskolci Egyházmegye első helynöke vezette az imaórát, melyet püspöki köszöntők követtek.
Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök a közös kapcsolódási pontokat keresve arra is felhívta a jelenlévők figyelmét, hogy az ikonosztáz alapképei között – kiemelt helyen az ikonok között – nem csupán a Nyíregyházi Egyházmegye védőszentje, Szent Miklós, hanem történetesen a Miskolci Egyházmegye védőszentje, Keresztelő Szent János is látható.
Egy beteg ember a kórházban sosem panaszkodik arra, hogy életében keveset dolgozott, de arra igen, hogy kevés időt töltött másokkal: a családban vagy a munkahelyen nem tudott eléggé embertársaira figyelni – idézte fel egy lelki atya gondolatait a főpásztor. „A mai nap egy szép lehetőség arra, hogy megosszuk tapasztalatainkat, gondolatainkat, odafigyeljünk egymásra” – indította útjára ezt a kivételes alkalmat, melyet bevallása szerint már régóta várt, hiszen az egyházmegyék hasonló ügyekkel, problémákkal foglalkoznak nap, mint nap, s a kölcsönös párbeszéd segítheti akár a mindennapi munkát is.
Orosz Atanáz miskolci megyéspüspök az ikonosztáz másik két fő ikonjának üzenetéről elmélkedett. A királyi ajtó mellett elhelyezkedő, az ikonográfiában trónoló Krisztusként ismert ikontípuson Jézus Krisztus nyitott evangéliumos könyvet tart baljában.
A székesegyházban az alábbi igeszakasz olvasható ki ebből a Könyvből:
„Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők. Aki bennem marad, s én benne, az bő termést hoz. Hisz nélkülem semmit sem tehettek.” Jn15,5
Bár a püspöki hivatalok – megfelelve a különféle törvényeknek, határozatoknak és szabályzatoknak – szabott rendben, s a világi hivatalokhoz hasonlóan működnek, ám „egyvalami megkülönböztet minket minden más hivataltól: Krisztus nélkül semmit sem tehetünk, nélküle nem mennénk semmire” – mondta a hierarcha.
Ezen kívül összekapcsol minket a királyi ajtó másik oldalán látható Istenszülő Szűz, a Magyarok Nagyasszonyának oltalma is – emlékeztette a vendégeket és házigazdákat egyaránt Atanáz atya, aki a Szent Miklós-székesegyházhoz és Nyíregyházához több személyes szállal is kötődik.
Az imaórát kiscsoportos beszélgetések követték, melyek az egyes társirodák dolgozói között zajlottak. Az ebédet már közösen költötték el, a napot lezáró jó hangulatú társalgást is együttesen élvezhették a kollégák.
A találkozásból ki-ki szakmailag is profitálhatott, ugyanakkor beteljesítette Ábel püspök reggel elhangzó szavait: az egyházmegyéken átívelő párbeszéd elindulása révén a munkatársak ezen a napon odafigyeltek egymásra, kellemesen tölthették el idejüket.
Szöveg és fotó: P. Tóth Nóra/Nyíregyházi Egyházmegye