A rakacaszendi Istenszülő Oltalma Tanoda pályaorientációs kirándulásokat szervezett a diákoknak.
A kirándulás célja a fiatalok motiválása volt a továbbtanulásra, megmutatva a közelükben, vagy éppen nem túl hosszú utazással járó lévő lehetőségeket. Két alkalommal szerveztek ilyen jellegű kirándulást; első alkalommal Edelény és Szendrő kínálta lehetőségek, második alkalommal pedig Nyírágyháza volt a cél.
Kondás András, rakacaszendi parókus volt a fiatalok egyik kísérője a programokon:
„Első állomásunk a közeli városba, Szendrőbe vezetett, ami húsz kilométerre van Rakacaszendtől. Itt a fémipari üzemet néztük meg, amit a környékbeliek "alugyár"-ként emlegetnek. Molnár Viktor termelésvezető kísért végig minket a gyártócsarnokban, megmutatta a különböző gépeket és funkcióikat, sőt rengeteg érdekes dolgot mondott el a gyártási folyamatokról. A gyerekek érdeklődését nagyon lekötötte a most gyártáson lévő hihetetlenül könnyű bicikliváz, ami teljesen összeszerelve is csak négy kilót fog nyomni.
Aztán a következő város, Edelény, a felé vettük utunkat. Itt egy nyomdáját néztük meg. Erről sok gyerek még nem is hallott soha. Csodálattal nézték a hatalmas és csodálatos nyomdaipari gépeket, amiken kamionok ponyváit, óriásplakátokat, színes csomagoló kartondobozokat és egyéb nagyméretű reklámanyagokat nyomtatják. A legjobban akkor ámultak el, amikor felismerték a készülő termékek között, hogy ebben a nyomdában országszerte ismert márkáknak, énekeseknek és tévécsatornáknak készítenek anyagokat. Mélypataki Gábor volt az idegenvezetőnk, aki a bevásárló központokban már látható, és itt készülő karácsonyi díszeket is megmutatta.
Ezután a Szent János Görögkatolikus Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégiumot néztük meg Edelényben. Itt Flaskó Attiláné igazgató asszony fogadott minket és részletesen mutatta be az iskola életét. Megtudtuk a gimnáziumi képzés mellett van szakképző iskolai képzés is, amit folytatva szintén lehet érettségit szerezni. Három szakirány választható itt; a környezetvédelem, az informatika, és a pedagógia. Az utóbbi kettő nagyon népszerű, olyannyira, hogy a pedagógiára jelentkezőknek egy részét idén már nem tudták felvenni. Majd megnéztük az iskolához tartozó, nemrégiben átadott Szent Gábriel Ifjúsági Centrum és Kollégiumot is, ami rakacaszendi diákjaink estében különösen nagyszerű lehetőséget kínál, többek között mentesítheti őket az iskolába utazás mindennapos nehézségeitől.
Kicsit megfáradva mentünk ebédelni az egyik városi étterembe, de ez után már a szórakozás következett. Miskolcon egy szuperhősről szóló filmet néztünk meg. Sok gyerek most volt először moziban, és több gyerek most volt először 3D-s moziban. Nagyon tetszett nekik, hogy olyan közelről látták a filmet, hogy akár meg is érinthették volna a szereplőket. A tartalmas nap végén jókedvűen, énekszóval utaztunk hazafelé.”
A második pályaorientációs kirándulás október 20-án, szombaton Nyíregyházára indult. Erről az alkalomról is András atya számolt be:
"Mivel ez az alkalom egy pályaorientációs látogatás volt, arra buzdítottuk a szülőket, testvéreket, - nagy örömünkre sikeresen - hogy jöjjenek el velünk. Azért tartottuk ezt fontosnak, mert a család támogató háttere nélkül nagyon nehéz a felsőoktatásba bekerülni és ott helytállni. Jó volt, hogy hallották a kísérőinktől is, mennyire sokat jelent a felsőfokú végzettség a felnőtt élet minőségének alakulásában.
Először az idősebbek által csak tanárképzőként emlegetett Nyíregyházi Egyetemre mentünk. Dudás Éva, intézményi koordinátor fogadott bennünket és kísért végig az épületeken. Részletesen elmondta, hogy milyen képzés zajlik az intézményben. Nagy meglepetésünkre azt is megtudtuk, hogy a műszaki szakirányon pilótaképzés is történik, és találkoztunk egy pilóta hallgatóval is, aki éppen a C épületben található repülőgép-szimulátorból jött. A körsétánk végén megnéztük az egyetemi könyvtárat és az újonnan átadott LEGO sarkot, ahol a mi tanítványaink azonnal hozzá is kezdtek játszani. A kísérőnk kiemelte, hogy a LEGO Education International-lel együttműködve az egyetem célja, hogy megismertesse a leendő és a gyakorló tanítókkal, tanárokkal a LEGO eszközökben rejlő oktatási, tehetségfejlesztő lehetőségeket.
Aztán megköszönve a kedves fogadtatást, tovább indultunk a belváros irányába, ahol a Szent Atanáz Hittudományi Főiskolát néztük meg. Itt Inántsy Pap Ágnes volt az idegenvezetőnk. Először megnéztük a hatalmas Szent Atanáz előadótermet, ahol a konferenciák és egyéb ünnepségek zajlanak. Aztán a főiskola belülről gyönyörűen kifestett, Szent Atanáz tiszteletére szentelt kápolnájába, majd néhány tanterembe, és végül a könyvtárba mentünk. Ezen a főiskolán a teológusokat képzik, akik később vagy papok, vagy hitoktatók lesznek, de kántorképzés is folyik itt.
Ha már megtudtuk, hogy itt tanulnak a kispapok, akkor meglátogattuk a közelben lévő Szemináriumot, ahol laknak. Itt a spirituális atya, Polyák Imre fogadott minket. Megmutatta nekünk az éppen festés alatt álló és beállványozott nyári kápolnát. Mivel a kispapok éppen nem voltak az épületben, megnézhettük a cellasort és a téli kápolnát is.
A nap a szakmai része itt le is zárult, de mivel Nyíregyházán voltunk, és gyerekekkel, hogyan is jöhettünk volna haza az ország legjobb állatkertjének meglátogatása nélkül, ahol az egész délutánt töltöttük. Mondanom sem kell, hogy a gyerekeknek nagyon tetszett a sokfajta állat és az állatkert a „kalandos” kiépítése.
Kellemesen elfáradva értünk haza már késő este a nagyon jó, belülről is szép és kényelmes buszunkkal.
A pályaorientációs kirándulások az EFOP-3.3.1-15-2015-00394 pályázat keretében valósult meg.