Ünnepélyes keretek között július 4-én, Cirill és Metód apostolok, szláv tanítók ünnepének előestéjén iktatták be Vasil’ érseket új hivatalába. A szertartáson a magyarországi görögkatolikus hierarchák is jelen voltak.
Miután a Szentatya elfogadta Milan Chautur püspöknek tisztségéről való lemondását, új vezetőt nevezett ki a görögkatolikus egyházmegye élére június 24-én. Cyril Vasil' SJ érseket, a Kassai Egyházmegye eddigi „sede plena” apostoli kormányzóját július 4-én iktatták be kassai megyéspüspöki hivatalába, meghagyva számára az érseki méltóságot.
A Szent Liturgia előtt Andriy Yevchuk, az apostoli nunciatúra szlovákiai titkára olvasta fel az apostoli szék bulláját, mely Cyril Vasil' érsek latin nyelvű kinevezését tartalmazta. A beiktatást a szlovák metropolitai egyház érseke, Ján Babjak SJ metropolita végezte. Az új kassai püspök elfoglalta püspöki trónját, és megkapta a pásztorbotot, majd kezdetét vette a liturgia az új főpásztor celebrálásával, homíliát mondott Ján Babjak SJ eperjesi érsek-metropolita.
Az ünnepnek tanúi voltak az egyházmegye védőszentjeinek, Cirill és Metód apostoloknak az ereklyéi, valamint a római körútról hazatérő, csodatévő klokocsói Istenszülő (magyar felirattal ellátott) ikonja, mely 350 évvel ezelőtt könnyezett, s amely 2021 márciusában vált a Zemplén-régió pártfogójává a Keleti egyházak kongregációja dekrétumának értelmében.
A szertartáson jelen volt Milan Chautur emeritus püspök, mindhárom magyar görögkatolikus egyházmegye püspöke, Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek-metropolita, Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök, dr. Orosz Atanáz miskolci megyéspüsök, Luscsák Nílus OFM püspök, a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye apostoli adminisztrátora, a szlovák görögkatolikus egyház papjai, a római katolikus egyház főpásztorainak képviseletében Bernard Bober érsek és további meghívott vendégek, köztük Magyarország kassai főkonzulja, dr. Hetey Ágota is. A beiktatáson ministránsként szolgáltak a Kassai Egyházmegye magyarajkú görögkatolikus papnövendékei.
Cyril Vasil’ Kassán született 1965. április 10-én szlovák görögkatolikus papcsaládban. 1982 és 1987 között a pozsonyi Szent Cirill és Metód teológiai karon folytatta tanulmányait. 1987-ben szentelték fel a szlovák görögkatolikus egyház papjává. Tanulmányait Rómában folytatta a Pápai Keleti Intézetben, ahol 1989-ben kánonjogi licenciátust szerzett. 1990. október 15-én belépett a Jézus Társasága szlovák rendtartományába, ahol 2001-ben tette le végső fogadalmait. 1994-ben a Pápai Keleti Intézetben szerzett doktori fokozatot a keleti egyházak kánonjogából. 2002-ben a Pápai Keleti Intézet Keleti Kánonjogtudományi Karának dékánjává nevezték ki, majd 2017-ben az intézmény rektora lett.
Tanítói és intézményvezetői tevékenysége mellett tanácsadója lett a Keleti Egyházak Kongregációjának és a Hittani Kongregációnak, valamint a Elvándorlók és Útonlévők Pápai Tanácsának. A római Pápai Gergely Egyetem mellett a Pozsonyi Egyetem és a Nagyszombati Egyetem Teológiai Karának professzora volt.
XVI. Benedek pápa 2009. május 7-én a líbiai Ptolemaios címzetes érsekévé és a Keleti Egyházak Kongregációja titkárává nevezte ki.
Ferenc pápa 2020. január 21-én kassai „sede plena” apostoli adminisztrátorrá nevezte ki, amikor befejeződött a Római Kúriában végzett szolgálata és visszatért hazájába, ahol tagja lett a szlovák katolikus püspöki konferenciának. A Szentatya 2021. június 24-én a Kassai Egyházmegye főpásztorává nevezte ki.
Cyril Vasil’ érsek nyelvtudása a következő nyelvekre terjed ki: görög, latin, ószláv, szlovák, cseh, orosz, ukrán, lengyel, angol, francia, német, spanyol és olasz.
Cyril Vasil’ érsek 2011-ben Orosz Atanáz, 2018-ban pedig Szocska A. Ábel püspökszentelésén a három szentelő püspök egyike volt Nyíregyházán.
Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye; grkatke.sk, fotó: Kováč Dávid