Hajdúdorogon járt az aleppói melkita érsek
Mint arról korábban beszámoltunk, Orbán Viktor meghívására Magyarországra látogatott Jean-Clément Jeanbart, az aleppói melkita érsek. A kétnapos program során Hajdúdorogon is tiszteletét tette. Az érsek látogatásának egyik aktualitása az volt, hogy 2017. december 16-án a szíriai gyermekek megsegítésére szervezett a Görögkatolikus Egyház jótékonysági hangversenyt a Szent Efrém Férfikar és a Deák Diák Általános Iskola gyermekeinek közreműködésével. A budapesti, Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébánia-templomban összegyűlt bevételt erre a nemes célra ajánlották fel. A koncerten a gyermekek és a férfikar egyebek között több mint húsz nyelven énekelte a Miatyánkot.
Látogatás Hajdúdorogon
Jean-Clément Jeanbart december 20-án Orbán Viktor vendége volt egy munkaebéden; az eseményen jelen volt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere is. Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóirodát vezető helyettes államtitkár úgy tájékoztatta az MTI-t, hogy az üldözött közel-keleti keresztényeknek nyújtott további magyar segítségről is egyeztetett a két fél az Országházban. Elhangzott: Magyarország anyagi támogatást nyújt a szíriai harcokban lerombolt egyik iskola újjáépítéséhez.
További segítséget jelent a helyi keresztény közösségnek ottani diákok magyarországi ösztöndíj-lehetőségének biztosítása. A munkaebéd után egyenesen Hajdúdorogra érkezett a melkita érsek, ahol Kocsis Fülöp metropolitával, Orosz Atanáz miskolci püspökkel és Szocska Ábel apostoli kormányzóval együtt részt vettek a székesegyházban végzett alkonyati istentiszteleten.
Kocsis Fülöp: az összetartozás napja
A vecsernye után Kocsis Fülöp metropolita köszöntőjében úgy fogalmazott: "ez az összetartozás napja. Hiszen nem minden karácsonyi előtti estén jövünk össze ilyen szép számban itt Hajdúdorogon, de ez most érthető: hiszen Jean-Clément Jeanbart, az aleppói melkita érsek jött el hozzánk személyesen." Mesélte, hogy amikor Szíriában járt, Libanon fővárosában találkoztak. Akkor néhány szót szólt az érsek az ott élő keresztény testvérek szenvedéseiről. Sőt, azt is megfogalmazta, hogy mit vár Európától, és az itt élő keresztényektől. Akkor azt kérte, hogy mutassuk meg nekik: nem feledkezünk meg arról, hogy Közel-Keleten mit élnek át szenvedő testvéreink. Mint mondta: tegyünk meg mindent azért, hogy újra felépüljön ez az ország és vissza tudjanak térni oda a keresztények. "Én is azért utaztam oda most nyáron, hogy személyesen vigyem el a görögkatolikus hívek által összegyűjtött adományt. Az érsek kifejezte örömét és elismerését is a görögkatolikus egyház felé, hogy ilyen támogatást nyújtott az ott élőknek.
Hogy mi a kapcsolat köztünk? Nem más, mint a megszülető Krisztus, aki összeköt bennünket, elsősorban az Istennel, hiszen azért jött le a földre karácsonykor, hogy összekössön bennünket az Atya Istennel. És akik befogadták Őt, azok hatalmat kaptak arra, hogy Isten fiaivá legyenek, és ők így egymás testvérei. Ez a gesztus, hogy elmehettem hozzájuk nyáron, azt fejezte ki számára is, hogy testvérek vagyunk, hogy nekünk is fáj az ő fájdalmuk…de mégis tudunk nekik segíteni, és érzik, nem hagytuk őket magukra. Most magával viszi azt a csekély gyűjtést, amit Budapesten, a jótékonysági koncerten gyűjtöttünk, emellett a hajdúdorogi Szent Bazil Oktatási Központ diákjai is gondoltak rájuk, és némi adománnyal ők is támogatják a szíriai gyerekeket. Ne feledjük: bárhol van keresztény a Földön, az nekünk testvérünk, ez a mai látogatás pedig úgy érzem, megváltoztatja ezt a karácsonyt!"
Legyünk szentek!
Jean-Clément Jeanbart érsek is szólt a jelenlévőkhöz, méghozzá franciául. Szavait Orosz Atanáz miskolci püspök fordította. Kifejezte örömét, hogy itt lehet a görögkatolikus testvérek között. Majd szép lassan kifejtette legnagyobb problémájukat és bánatukat. Ez pedig nem más, mint hogy a keresztények elhagyják az országot. Kivándorolnak. Egy évvel ezelőtt, amikor még tényleg háború volt, akkor még érthető volt ez a menekülés, de most, hogy nagyjából rendeződtek a viszonyok (de még természetesen nincs béke), ugyanúgy folytatódik az elvándorlás.
Sokan álmodoznak egy új világról, és ezért is indulnak el. Ám nem tudják, hogy a boldogság ott van, ahol az Úr akaratát elfogadjuk. Sokan éppen ezért csalódnak a menekültek között, mert nem találják meg a várt boldogságot Európában. Mint mondta: „volt egy nehéz döntésem, átimádkoztam egy egész napot és éjjelt, és arra jutottam, hogy el kell mennem azokért, akik ott hagyták szülőföldjüket. Úgy éreztem, el kell indulnom, és ebben az Úr is megerősített. Azóta járom a világot, és keresem őket. Tudom, hogy politikailag nem fogadják ezt el annyira, de megyek, árral szemben is, ha kell. Az Úr ugyanis társakat adott mellém, hogy tudjam teljesíteni ezt a küldetésem.” Arra kérte a jelenlévőket, hogy legyenek szentek, vállalják ezt a meghívást, hogy ott, ahol élnek, kövessék Isten akaratát, és úgy legyenek szentek mindhalálig! Náluk így lett nagyon sok ember szent, és így szentelték meg azt a földet. „Imádkozzatok, hogy megmaradjunk, és értem is, hogy tovább tudjam folytatni ezt a missziót!” - kérte a jelenlévőket.
Különleges ajándék Hajdúdorogról
Dalanics Zoltán parókus atya is köszöntötte az egybegyűlteket, majd két ajándékot is átadott a melkita érseknek. Mesélt neki a Krisztus katonaságról, amely idén lett a Nemzeti Értéktár része. Egy erről szóló kiadványt és egy kisfilmet adott át neki, illetve egy különleges műalkotást, melyet Monostori Viktória festőművész készített, kifejezetten erre az alkalomra. A keretben egy kereszt látható, ami annak a mintájára készült, amit Hajdúdorogon találtak egy honfoglalás kori sírban.
Ábrázol még két magyar lovas íjász harcost is, akik egymásnak háttal vannak, éppen azért, mert a testvérek hátat fordíthatnak egymásnak, hiszen nem törnek egymás életére. Az íjuk maga az életfa, amiről most is éneklünk karácsonyra készülve. Az életfa tetején pedig egy liliom, ami a máriapócsi ikonunkon Jézus Krisztus kezében van.
A vecsernyén jelen voltak a kormány kísérői, Tiba István országgyűlési képviselő, Csige Tamás, polgármester úr és a testületi képviselők is, majd közösen látogatást tettek a város görögkatolikus intézményében, ahol vacsorával fogadták őket.
További adományok
A további pénzadományokat átutalással is el lehet juttatni a CIB Bank következő számlájára: 10702071-69121841-51400006. Kedvezményezett neve: Görögkatolikus Metropólia. Ez utóbbi esetekben feltétlenül rá kell írni: Szíriai gyermekekért. Minden jó szándékú adakozó segítségét nagyon köszönjük, azok életére Istenünk gazdag áldását kérjük.