Puskás László - A Szent vonzásában: Prof. Dr. Puskás Berndadett művészettörténész legújabb könyve

Megjelent Puskás Bernadett művészettörténész, egyetemi tanár Puskás László - A szent vonzásában című monográfiája a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola kiadásában.

könyv

A képzőművészeti album a 80. évéhez közeledő görögkatolikus pap, képzőművész gazdag életművét tekinti át négy fejezeten keresztül:

  • Világi táblaképek az 1960-as évektől
  • Ikonosztázok, ikonok és falképek
  • Mozaikok
  • Kutatói, írói munkássága.

A könyv szerzője a művész lánya, a Nyíregyházi Egyetem professzora, a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola megbízott előadója. Az albumoldalak felvételeit Mudrák Attila fotóművész készítette. A 400 oldalas, keménytáblás könyv grafikai tervezője, nyomdai előkészítője a művész unokája, ifj. Janka György. A könyv a Szent Atanáz Könyv- és Kegytárgybolt budapesti (1056 Budapest, Molnár u. 3.) és nyíregyházi (4400 Nyíregyháza, Bethlen Gábor u. 5.) üzleteiben kapható, valamint online is megrendelhető az alábbi LINKEN.

Puskás László festőművész, görögkatolikus lelkész a hazai szakrális művészet egyik meghatározó alakja. Az 1941-ben Ungváron született művész jelentős szerepet játszott a nyugat-ukrajnai Lviv, Lemberg művészeti életében mind festőként, mind a Képzőművészeti Főiskola – ma Művészeti Akadémia – tanáraként. A legendás lembergi 1960-as értelmiségi és művésznemzedék egyik kiemelkedő alakjaként tartják számon ma is Ukrajnában. Mintegy ötven munkáját őrzik közgyűjteményekben, többek között a Tretyjakov Képtárban és a Lembergi Nemzeti Múzeumban.

1974-ben családjával Magyarországra repatriálva, a táblakép-festés mellett Puskás László a Képzőművészeti Kiadó művészeti szerkesztőségének vezetője lett Budapesten. Eközben – a PPKE levelező teológiai tagozatának elvégzése mellett – egyre inkább a szakrális művészettel jegyezte el magát, amely 1984-től kizárólagos művészi hivatása lett. Tizenegy templom számára készített falképeket, köztük a hajdúdorogi és a torontói görögkatolikus székesegyház számára, több ikonosztázt tervezett és festett meg. Az 1990-es évektől tizenhat mozaik-kompozíciót készített a görögkatolikus, az ortodox és a római katolikus egyház felkérésére Újvidéken és Nagybecskereken, Ungváron, Egerben, Krakkóban, Kazincbarcikán, Bécsben, Újpalotán.

1989 után az illegalitásból kilépő kárpátaljai görögkatolikus egyház segítésére 1993-ban Puskás Lászlót a munkácsi görögkatolikus egyházmegye papjává szentelték, ottani szolgálata mellett nemzetközi alkotó, kutató és oktató munkát is végzett. Életrajzíróként és az ereklyék megtalálójaként tevékeny részt vállalt Romzsa Tódor munkácsi görögkatolikus vértanú püspök boldoggá avatási eljárásában. Puskás László több évtizedes alkotói munkásságát, amelynek részét képezi kutatói, írói tevékenysége is, több alkalommal díjjal jutalmazták. Nemzetközi ismertséget a szakrális művészet területén a krakkói Isteni Irgalmasság-bazilikában található magyar kápolna mozaikfrízei hoztak számára.

Szerző: Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola, Fotó: Marosi Marcell