Orosz Atanáz püspök előadása nyitotta a Keleti teológia, bizánci lelkiség képzés II. félévét. A főpásztor a korai kereszténység kiemelkedő fontosságú alakjairól, az egyházatyákról beszélt a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskola Szent Péter termében.
Fülöp metropolita atya felvezetőjében elárulta, hogy a szentatyák üzeneteiről nagyon sokat beszélgettek, amikor egy szerzetes közösségben voltak Atanáz püspökkel. A Miskolci Egyházmegye főpásztorának mély ismerete van róluk, és így kulcsot tud adni értelmezésükhöz. Az egyházatyák írásai a 21. századi embernek igen nehéz olvasmányok, jegyezte meg metropolita atya, lévén az első évezredben keletkeztek.
Kik tehát az egyházatyák, mit köszönhetünk nekik? Néhány főbb gondolat Atanáz püspök előadásából:
- Liturgikus énekeinkben itt-ott megfogalmazzuk, hogy tőlük tanultunk meg Krisztus nyomdokain járni; ez a fő oka magasztalásuknak, világított rá a főpásztor.
- Tőlük tanuljuk a Szentháromságot vallani és imádni.
- Írásaik segítenek megérteni a theosis, az átistenülés fogalmát.
- Megtanítanak bennünket imádkozni. Atanáz püspök a hallgatóság figyelmébe ajánlotta az atyák erre vonatkozó írásainak gyűjteményét, a Filokáliát.
- Békességre és kiengesztelődésre, a józan ész korrekt használatára és az igazság melletti döntésre intenek bennünket.
- Írásaik a teremtett világ értékeit, szépségeit mutatják meg; „tükröződik benne a Teremtő ujjlenyomata”, ezzel együtt annak tiszteletére oktatnak bennünket.
- Konkrét erkölcsi kérdésekre is választ kaphatunk tőlük. Olvashatunk például nevelésre vonatkozó iránymutatásokat Aranyszájú Szent Jánostól.
- Rámutatnak az emberi élet kompromisszumok nélküli szolgálatára is.
- Megismerhetjük a tökéletességre való törekvés módszereit.
Az online előadáson Teológus Szent Gergely, Nagy Szent Atanáz, Nagy Szent Bazil, Dallamszerző Szent Romanosz, Szent Hegyi Nikodémus, Küröszi Theodorétosz, Aranyszájú Szent János és Krétai Szent András került a középpontba. Az előadás visszanézhető a LINKRE kattintva.
A II. félév további programjairól ITT tájékozódhat.