„25 éve szabadon a Kárpátaljai Görögkatolikus Egyház helytállása és tanúságtétele” címmel nyílt kiállítás a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Főiskolán. A kiállítás február 29-ig tekinthető meg a főiskola aulájában.
Amint köztudott a II. világháború után, Kárpátalja a Szovjetunióhoz került, és gyakorlatilag azonnal elkezdődött a görögkatolikus egyház üldözése. A megsemmisítési folyamat végén, 1949-ben beszüntették a görögkatolikus egyházat, s arra akarták kényszeríteni a görögkatolikus papokat, hogy olvadjanak be az ortodox egyházba. Ezt a papok többsége megtagadta, aminek a következménye börtön vagy kényszermunka lett. Az otthon maradt papok életét ellehetetlenítették, és papi működésüket betiltották. Három görögkatolikus papot ki is végeztek. Romzsa Tódor püspök ellen 1947-ben merényletet követtek el sikertelenül, de pár nap múlva meggyilkolták. Az egyház élete az illegalitásban tovább folytatódott. Az egyházüldözésnek 1989-ben lett vége. Ettől kezdve, a hosszú küzdelem és bujkálás után újra nyilvánosan működhetett a görögkatolikus egyház Kárpátalján. 1989-ben született erről rendelet, de Kárpátaljára csak 1990-ben érkezett ennek hatása.
2015-ben ünnepelte legalitásának 25. évfordulóját, s emlékezett az üldöztetés éveire a Munkácsi Görögkatolikus Egyházmegye Beregszászi Magyar Esperesi Kerületének papsága híveikkel együtt.
Beregszászban 1990. május 13-án végezték az első görögkatolikus Szent Liturgiát. A beregszászi templomot akkor még nem kapták vissza a hívek, ezért a liturgiát Szabó Konstantin atya vezetésével, Bendász István egyháztörténész, kanonok és Vaszócsik Miklós atya részvételével, a környékbeli falvak híveivel a helyi temetőben tartották meg.
Az üldöztetés éveit, valamint az elmúlt 25 évet mutatja be a mostani kiállítás anya és állít emléket a hívek és a papok szenvedésének, hitének és kitartásának. A rendezvényen köszöntőt mondott Kocsis Fülöp metropolita, Brenzovics László a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke, és Orosz Ildikó a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke. A kiállítást megnyitotta Janka György tanszékvezető főiskolai tanár (SzAGKHF), a kiállítás anyagát Marosi István a beregszászi főiskola lelkésze ismertette. Közreműködött a Szent Atanáz kórus.