Befejeződött az abaújszolnoki oltár restaurálása

2020. február 13-án Budapesten átadták a restaurált abaújszolnoki oltárt. A magyarkomjáti ikonosztázion 2019 októberi átadása után ezzel egy újabb mérföldkőhöz érkezett a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus alkalmából rendezett görögkatolikus egyházat bemutató kiállítás előkészülete.

az oltár

Az oltárt néhány évvel ezelőtt szállították a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei abaújszolnoki görögkatolikus templomból megőrzésre a Miskolci Egyházmegye központjába, innen került fel a budapesti restaurátor műhelybe, ahol a kiállítás előkészületei folynak, és ahol gondos kezek alatt megújulhatott. A főoltár a 18. század második felében készült, ismeretlen festő és faragó műve. Az oltárkép a Keresztrefeszítést ábrázolja, szárnyain Dávid és Nátán prófétákkal.

az átadás

Az átadáson Dr. Szabó Irén a NEK kiállítás főkurátora tolmácsolta Orosz Atanáz püspök atya üdvözletét és az egybegyűlt munkatársaknak megköszönte a határidőre és magas színvonalon elvégzett munkát, ami ismét egy hosszabb csapatmunka eredményeként jött létre. Ezek után Dr. Terdik Szilveszter művészettörténész, a kiállítás társkurátora méltatta az elkészült művet. Elmondta, hogy a Néprajzi Múzeumban található egy másik, - a tornahorváti görögkatolikus templomból származó - oltár is, amelynek az Istenszülő mennybevételét ábrázoló képe szintén szerepelni fog a kiállításon, - közeli rokona az abaújszolnokinak, feltehetőn egy műhelyben készültek. A restaurátorok, Bakonyi Tímea, Kránitz Edina, Imrik Zsófia, Török-Erdős Alexandra, Kolozsvári Gergely, Kozma Péter, Mikó Edit, Fekete Dóra, Tatay Noémi, akik Seres Tamás vezetésével dolgoztak az oltár megújításán, részletesen, fotókkal dokumentálva beszámoltak az egyes munkafázisokról, melyek során több réteg szennyeződést és átfestést távolítottak el.

restaurálás

A feltárás több lépésben különböző módszerek együttes, illetve váltott alkalmazásával készült. Az átfestés vastag rétegei általában mechanikusan, szikével voltak eltávolíthatók, majd a már előtűnt eredeti színezés finomabb feltárása, tisztítása vegyszeresen volt lehetséges, noha itt is gyakran kézbe került a szike. A feltárás során egészen meglepő, élénk színek, a kereten kék, zöld, rózsaszín márványozás, a képeken gondosan megfestett részletek tűntek elő. A feltárás előtt például nem volt látható a középső képen Mária Magdolna számos részlete, előtűntek eddig elfedett felíratok, drapériák is.

az oltár

A festett felületek tisztításán és a retusálásán kívül jelentős farestaurátori munkát is igényelt az oltár, mely során statikai megerősítésre is szükség volt. Kolozsvári Gergely, faszobrász-restaurátor elmondta, hogy az oromzatok profilját a korabeli mesterek kézi gyaluval készítették, amihez csak az oromzatnál közel tíz különböző profilt használtak. Ennek eredménye a meglepően kvalitásos, megfelelően illeszkedő keret.

A megújult abaújszolnoki főoltárban 2020. augusztus 5-én a budapesti Műcsarnokban megnyíló Ikon másképp. Görögkatolikusok Magyarországon című kiállítás keretében a nagy közönség is gyönyörködhet majd.

Szöveg: Nagy Lilla, fotó: Imrik Zsófia, Seres Tamás, Török- Erdős Alexandra

TOVÁBBI KÉPEK

Címkék